Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Konut fiyatları sorununa boş ofis çözümü!

Anasayfa Haber ve Duyurular Konut fiyatları sorununa boş ofis çözümü!
Sevdiklerinizle Paylaşın

Konut fiyatları sorununa boş ofis çözümü!

Konut fiyatları sorununa boş ofis çözümü!

“İstanbul’da konut ofis olarak bilinen ve insanların yaşadığı birçok proje var. Dolayısıyla Türkiye konut stokuna eklenecek her konut sektöre faydalı olacak. A segmenteki bir bir ofis projesini dönüştürmek A segmentteki konutların fiyatlarını etkiler. Bu da diğer alt segmentlerin fiyatlarını düşürür.”

Ofis alanlarının yeni tip yaşantıya uygun olduğuna ve hepsinin bir metro ağına yakın lokasyonda olduğuna da vurgu yapan Büyükduman, dönüşümün yapılması için belediyelerin imar değişikliğinin ardından tadilat ruhsatı vermesinin önemini de vurguladı. 

Konut fiyatları sorununa boş ofis çözümü!

“Ofis sahipleri fedakârlık yapacak”

Ofislerin konut projeleri şeklinde değerlendirilmesinin sektörü hareketlendireceğini dile getiren  İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa da konuyla ilgili, “Boşluk oranları ağırlıkla A sınıfı ofislerde. Yani üst segmentte olsalar ofis sahipleri zaten yıllardır bu alanları satamıyor ya da kiralayamıyor. Onlar da fiyatlarda biraz fedakârlık yapacaklar” açıklamasında bulundu. Dönüşüm konusunda hukuki engel olduğuna dikkat çeken Aşa, “Belediyeler bu konuda esneklik gösterebilir ya da Cumhurbaşkanı kararnamesi ile bu alanlar meskene dönüştürülebilir” diye konuştu.

Konut fiyatları sorununa boş ofis çözümü!

“Fiyatları dengeler”

Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak ise, ofis olarak planlanan bölgelerde konut ihtiyacının daha fazla olduğunun altını çizerek, “Öncelikle ofis kiralamalarında yüzde 18’lik KDV uygulandığını düşündüğümüzde, konuta dönüştürmenin daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Mevcut ofislerin dönüşmesiyle fiyatlar geri çekilmese de dengelemeye neden olur. Çünkü artışlardan dolayı artık eski konut ile yeni konut arasındaki fiyat farkı giderek azaldı. Eskiden fiyat farkı yüzde 60’lardayken bugün bu oran yüzde 20’lere kadar indi” şeklinde konuştu.

Konut fiyatları sorununa boş ofis çözümü!

“Pahalı konut segmenti olduğu için sorunu çözmez”

Cushman and Wakefield Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tuğra Gönden ise, boş ofislerin dönüşümüne ilişkin Amerika'da Manhattan’da ada bazında girişimlerin olduğunun altını çizerek, “Yeri geldiğinde yapılabilir. Ama genelleşme adına doğru değil. Çünkü birçok proje belli faktörlere göre yapılıyor. Ödenen ofis kirasında konut kiracısı bulmak Levent gibi bölgelerde çok zor. Konutta ihtiyaç ve talep belli bir fiyat aralığı için. Konutta orta kitleye hitap eden bir proje çok ciddi talep görecek. Ancak bu yapılardan elde edilecek konutlar ise belli bölgeler dışında farklı bir kitleye hitap ediyor. Pahalı konut segmentine gireceği için ciddi bir çözüm olmaz” görüşünü paylaştı.doldurmamış olmak, gereki

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın!

©2017 TM Bilişim. Her Hakkı Saklıdır.